Remotely manage Hyper-V 2016 via Windows 10

Hi guys again, If you want a fast server and if are you going to use only hyper-v server role, you can use hyper-v core. By the way, after installed windows server 2016 core, you are going to need some information at the below.

I tested with my own experience and used it at one of my freelance projects. This information is short and easy. Good lucks while working your works.

Error: Download failed on Wsus Server

Hi guys, I know I haven’t been publishing a new article in my blog for over a year. I don’t know why and wanted to write again. This article includes some tips. If you saw this error (Download failed on Wsus Server) on your wsus server, you can solve the problem easily.

I’ll give you some information at the below and you can also follow step by step that I gave you informations. I doubt the source of the problem but I have an idea. 

Before you see the error, if you used the server cleanup wizard tool, this tool might be removed old updates on your wsus server.

Evaluation Versions Upgrade for Windows Server 2012

Merhaba, Microsoft’un Download Center’ından indirmiş olduğunuz işletim sistemleri Evaluation olarak gelmektedir. Bu değerlendirme kopyasının kullanım süresi dolduğunda server kendisini kapatmaktadır. Server’ı tekrar çalıştırsanız dahi 1 saat sonra kendisini otomatik kapatacaktır. Elinizde Server Lisansınız olsa dahi aktivasyon sayfasına geldiğinizde etkinleştirme yapamayacak ve hata alacaksınız. Şimdi sizlere eval lisanstan nasıl kurtulacağınızdan bahseceğim. Öncelikle Command Prompt u Run as Administrator olarak açıyor ve…

Hyper-V encountered an error while configuring network on New Virtual Machine

Merhabalar, geçen gece ufak bir lab oluşturup hem Technical Server Preview tarafını hemde Windows 10 Technical Preview tarafını kullanmak istedim. Ancak Hyper-V rolü üzerinde Virtual Machine’nin son adımında Finish e tıkladığımda aşağıdaki hatayı aldım. Hyper-V loglarına göz attığımda Event ID 14098 hata kodu açıklaması aşağıdaki gibiydi. ‘Network Virtualization Service Provider’ driver required by the Virtual Machine Management service is not installed or…

Server 2012 R2 Masaüstü Simgelerinin Aktifleştirilmesi

Yeniden merhaba, Server 2012 kurulumunda kimi kısayol araç ve özellikler bizim için gelmemektedir. Örneğin, media player, windows fotoğraf görüntüleyicisi veya masaüstü simgeleri bunların nasıl ekleneceğini videolu bir biçimde göstereceğim. Server 2012 R2 Masaüstü Simgelerinin Aktifleştirilmesi Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH’a emanetsiniz.

Server 2012 R2 Windows Deployment Services Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bu bölümde olmazsa olmazlarımızdan bir servisin kurulumunu izleyeceğiz, network ortamında işletim sistemi kurulumunu göreceğiz. Bu sayede flash bellek ya da cd-dvd lerle uğraşmanıza gerek kalmayacak. Server 2012 R2 Windows Deployment Services Kurulumu‘nu izliyoruz. Not : Ethernet kartınızın PXE desteği olması ve kuruluma başlarken F12 ye basmak zorundasınız. Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH’a emanetsiniz.

Server 2012 R2 Hyper-V Kurulumu

Merhabalar, Microsoft’un sanallaştırma servisi olan Hyper-V kurulumunu yapacağız. Video içerisinde kurulum esnasında (4:27) E: sürücüsünü seçmemin nedeni Server DVD-ROM’unda Windows 8 DVD’si takılı olmasından kaynaklanmaktadır. Aklınızı karıştırmasın. Hep birlikte Server 2012 R2 Hyper-V Kurulumu‘nu izleyelim. Burada kurmuş olduğumuz Windows 8 işletim sistemi bir başka konumuz olan Server 2012 R2 Bilgisayarı Domaine Alma konusunda bizlere yardımcı olmuştu. Bir başka konuda görüşmek…

Server 2012 R2 DHCP Kurulumu

Bu konumuzda Server 2012 R2 DHCP Kurulumu’nu izleyeceğiz. Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH’a emanetsiniz.

Server 2012 R2 Bilgisayarı Domaine Alma

Merhabalar bir önceki konumuzda Server 2012 R2 Active Directory Kurulumu‘na değinmiştik. Şimdi Active Directory servisimize açmış olduğumuz hha (Hasan Hüseyin ALTIN) kullanıcısını domaine nasıl alacağımızı göstereceğim. Şimdi hep birlikte Server 2012 R2 Bilgisayarı Domaine Alma yı izleyelim. Eğer Server 2012 R2 Active Directory kurmak istiyorsanız burada ki konuyu inceleyiniz. Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH’a emanetsiniz.

Server 2012 R2 Active Directory Kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bir önceki dersimizde Server 2012 Kurulumu‘na değinmiştik. Bu dersimizde ise Server 2012 R2 Active Directory Kurulumu‘nu göstereceğim. İlerleyen derslerde bu servis üzerine neler yapabileceğimizi göstereceğim. Bir sonra ki konumuzda oluşturmuş olduğumuz hha (Hasan Hüseyin ALTIN) isimli kullanıcıyı nasıl domaine alacağımızı izleyeceğiz. Buradan izleyebilirsiniz. Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH’a emanetsiniz.

Windows Server 2012 Kurulumu

Merhaba bu dersimizde Windows Server 2012 Kurulumu’nu göstereceğiz. Video ağırlıklı olacağı için sözü fazla uzatmadan başlayabiliriz. Bir başka konuda görüşmek dileğiyle ALLAH’a emanetsiniz.

Ulaşılamayan Child Domain Controller’ın Silinmesi

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde Donanımsal veya Yazılımsal açıdan ulaşılamayan bir Child Domain Controller’ı nasıl sileceğimizden bahsedeceğim. Ulaşılamaz olduğu için Active Directory Siteleri ve Hizmetleri > Default-First-Site-Name > Sites > Servers yolu ile Child Domain Controlleri silemezsiniz, silseniz dahi ardında kalıntılar bırakacaktır. En temiz yöntemi ile nasıl kaldırılacağından bahsedeceğim. Bu makalede ntdsutil.exe aracını kullanacağız. Ntdsutil.exe kuruluş ve etki alanı yöneticiler Active Directory’yi onarmak ve yönetmek için…

Microsoft Sertifikaları Roadmap 2013

Microsoft Sertifikasyon sınavlarına hazırlananlar için hazırlanan roadmap aşağıdaki gibidir. Resimde  Windows Server 2012 ile ilgili yeni çıkan sertifikaları görebilirsiniz. Microsoft Sertifikaları Roadmap’te MCSE, MCSD, MCSA, Mos Master sertifikaları ve detayları bulunmaktadır. Aşağıda ise RoadMap i görüntülyebilir yada indirebilirsiniz. http://download.microsoft.com/download/B/6/7/B6783ECC-2C82-4C76-AF39-52709D54D0F3/IT_Academy-CertRoadmap.pdf Hayırlı Çalışmalar.

Server 2008 Olay Kimliği : 14550

Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde Windows Server 2008’in Yedekleme yazılımı ile Domain Conroller’ın yedeğini almak istediğimizde Yedekleme Başarısız uyarısız almaktaydım. Olay Günlüğünü incelediğimde aşağıdaki hataların son 2 günde yaşandığını gördüm. Aşağıda alınan hata log unu görebilirsiniz.