Pardus’da Localhost

Merhaba arkadaşlar kısa bir aranın ardından yeni bir çalışma ile tekrardan sizlerleyim. Bu çalışmamız pardus kullanıcılarına yönelik. Pardus işletim sistemi kullanıp tasarım yapan arkadaşların işine yarayacak bir çalışma sitemizde yerini alacak. Bilindiği gibi Pardus Linux dağıtımlı bir işletim sistemidir. Öncelikle localhost nedir ne işi yapar gibi soruların cevabını sizlere vereyim.Localhost yerel sunucumuzdur yani bizim şahsi bilgisayarımızdır. Bir web sitesi tasarlarken normal hostingimize yüklemeden önce test alanı olarak kullandığımız bölümdür. Tasarımları yapar sorunları giderir ve işimiz bittiğince asıl sunucumuza yükleriz.

Peki bu localhost nasıl çalışır. Üç silahşörden meydana gelir. Bu üç silahşörümüzün isimleri Apache, Mysql ve Phpmyadmin‘dir.

Şimdi bu üç silahşörümüz ne işe yarar tek tek açıklayalım.
Apache :   Web sunucusu
MySQL :Veritabanı yöneticisi.
PhpMyAdmin :   MySQL veritabanını yönettiğimiz plâtform.

Bu üç arkadaşdan bahsettikten sonra artık localhostumuzu nasıl çalıştırırız diye sabırsızlanıyoruz :). Öncelikle şu adımları izliyoruz.

Pisi > Sistem > Paket Yöneticisi (yazılım ekle veya kaldır) >Kurulabilir Paketler kısmına phpmyadmin yazıp aratıyoruz çıkan sonucu işaretleyip paketimizi kuruyoruz. Phpmyadmin kurulduğuna göre bize apache ile mysql’i başlatmak kalıyor. Sırasıyla şu adımları izliyoruz.

Konsolu açıyoruz   su   komutu ile root oluyoruz. Root olduktan sonra servisleri başlatıyoruz.

Şimdi apache servisini başlatmak için

[php]service apache start[/php]

Mysql servisini başlatmak için

[php]service mysql-server start[/php]

Şimdi bu iki servisi başlattık ama bilgisayarımız kapanınca servisler duracak peki ya tekrar açıldığında bu servisler çalışacak mı ? hayır çalışmayacak. Devamlı çalışmasını istiyorsak şu komutları giriyoruz.

Açılışta apache sunucusu çalışsın.

[php]service apache on[/php]

MySql açılışta çalışsın.

[php]service mysql-server on[/php]

Bu komutları girdikten sonra tarayıcımızı açıp adres satırına http://localhost/ yazıyoruz. Ve kedicik göründü. PARDUS Web Server Test Page yazısı ile localhostumuzun çalıştığını gördük. Şimdi phpmyadmin’e girelim.  Adres satırına http://localhost/phpmyadmin/ yazıyoruz. Giriş kısmı karşımıza geldi peki kullanıcı adı şifre ne hiç bir bilgimiz yok. Localhost yazılımlarında genelde girişte kullanıcı adı root olarak geçmektedir. Bize sadece şifreyi tanımlamak kalıyor. Hemen mübarek konsolu açıyoruz ve şu satırları giriyoruz.

[php]mysqladmin -u root password ‘sifre123’ [/php]

böylelikle şifremiz sifre123 oldu.

Giriş bilgilerimiz:

K.Adı : root

Şifre : sifre123

artık veritabanınızı oluşturabilirsiniz.

Buraya kadar sizleri sıktımsa affola. Aramızda yapamayanlar olabilir onlarıda düşünerekten bu dersi videoya çekmeyi ihmâl etmedim. Videoda ses yok eğer bir hatam olduysa kusura bakmayın. Bir sonraki dersimiz bu ders ile bağlantılıdır :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *