Yoast WordPress SEO

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde bir WordPress eklentisi olan Yoast WordPress  Seo‘dan bahsedeceğiz.  Seo demişken bunun tanımınada değinelim. Seo (Search Engine Optimization) dilimiz türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmektedir. Yani sitemizi arama motorlarına göre uyumlu hale getirmemize yarar ve bize sitemizi daha iyi bir konuma getirmek için seçenekler sunar. Fazla sözü uzatmadan asıl konumuza gelelim.

Yoast WordPress Seo Hakkında

WordPress kullanıcılarına hangi seo eklentisi dersek alacağımız cevap şu olur All in Seo Pack.  Peki neden All in Seo Pack zamanın devrinde piyasaya çıkmış diğer seo eklentilerine göre daha fazla başarı sağlayan bir eklenti olduğu için bir çok kullanıcı tarafından bu tercih edilmektedir. Bir çok WordPress kullanıcısıda şuana kadar şansını All in One SEO Pack eklentisinden yana kullandı.

WordPress’in yeni sürümü ile gelecek olan Yoast WordPress Seo‘dan bahsedelim birazda. Yoast Seo daha önceden bir wordpress eklentisiyken şimdilerde wordpressin gelecek sürümü yani şuanda beta sürümünde yer alan wordpress içerisine entegre edilmiş bir seo paketidir. Aslına bakacak olursanız yoast seo diğer eklentimiz yani all in seo pack’a göre siteyi biraz kasmakta. Sizlere kişisel bir öneri şudur. Eğer kelime bazlı bir seo yapıyorsanız elinizde bir proje varsa yada kişisel siteleriniz için bu seo paketi tam size göre. Çünkü ben dahil bir çok wordpress kullanıcısı kişisel sitelerine sık sık konu açmıyor. Günlük kişisel sitelerine onlarca konu açanlara değinmiyorum bile onlar bu eklentiyi kullandıkları takdirde sitelerinin yavaşlığından yakınacaklar ve akıllarında bir çok soru işareti kalacaktır.

Yoast WordPress Seo Ayarları ve Nerelerde Kullanılır

Kısa ve öz diyecek olursam. Müşterilerinize yapmış olduğunuz kelime bazlı seolarda bunu kullanın. Ayrıca artık marka haline gelen bloglar var. İsim vermeye gerek yok. Yani haftada 1 konu açıp sağlam konu açan bloglardan bahsediyorum. Bu eklenti hem sitenize güç katacaktır.

Eklentimizi şimdi tanıyalım. Sadece işimize yarar kısımlara değineceğim gerisi size kalmış. Önereceklerimi dikkate almanız daha iyi olacaktır.

Solda yer alan menüde gördüğünüz gibi şuanda Dashboard (Gösterge Paneli) olan kısımdayız. 2. kısımda yer alan ” Titles (Başlıklar) ” kısmı bizim en haşır neşir olacağımız alandır. Yine o alanları sizin için resimler gösterek paylaşacağım.

Ve eklentiyi buradan tanımaya başlayalım.

Aslında burada pek işimiz yok sadece üst kısımda yer alan ” (Anahtar sözcükleri kullanmak istiyor musunuz ?) ” kısmını işaretlemek yeterlidir. Onun dışında yer alanları işaretlemek mantıksızca olur çünkü meta tagları konuları sayfaları kategorileri ve eklentileri seo dışında tutmaya yarıyor burada sadece  ” ” kısmını işaretleyip kaydediyoruz.

Aşağıda dikkatinizi çeken bir başka kutu var google webmaster tools bing ve yahoo oralar sitenizi bu arama motorlarına kaydettirmeye yarıyor eğer siteniz kayıtlı ise bu alanda işiniz yok demektir.

Bu alanında sonuna geldik ama yinede ayarlarımızı bir gözden geçirip resimli olarak sizlerin istifadesine sunmakta fayda var.  Eğer sizlerde ayarlarınızı resimde görüldüğü yaptıysanız 2. ayar alan Titles (Başlıklar) kısmına geçiyoruz.

 

2. Kısıma geçmiş bulunmaktayız. Burası Titles yani başlıklar kısmı. Uzun bir bölüm bizi bekliyor ben anlatırken sizlerde kendi sitenize göre ayar verebilirsiniz.  Bu bölümde yapacağımız ilk iş temamızda bir düzenlemek yapma olacaktır.  Temamızın header.php dosyasını açıp title kısmını silip onun yerine şunu eklemek olacaktır.

[php]<title><?php wp_title(”); ?></title>[/php]

Eğer şablon düzenlemeyi bilmiyorsanız hemen altında yer alan.  ” Force rewrite titles ” kutucuğunu işaretleyecek bu kısmı halletmiş olacaksınız.

Evet işte burada farklı birşeyle karşı karşıyayız. Sen ne yapmışsın ve Yoast Seo diyoruz. Burada her sayfaya ayrı ayar yapıyorsunuz. Daha önce hani vazgeçemediğiniz All in Seo Pack vardıya onda böyle birşey yoktu tüm ayarlar tüm sayfalarda geçerliydi.

Singular Pages (Tekil Sayfa) Ayarları:

Bu noktada üste yer alan kısımları açıklayalım.

Home Page

Title Template : 70 Karekteri geçmeyen bir başlık.

Meta Desricption Template : 160 karekteri geçmeyecek sitenizin bir açıklaması.

Meta Keywords Template : Burada ise webmaster tools araçlarından aldığınız istatistiklere göre etiketleri gireceksiniz.  Ben o aramalara uymadım ve sitemde olabilecek kategorilerin etiketini girdim. Ama siz webmaster toolsdan aldığınız verilerin istatistikerine bakarak elde ettiğiniz etiketleri buraya girmenizde fayda var.

Post ve Page kısımlarında işe şu etiketler gözümüze çarpıyor.

[php] %%term_title%% » %%sitename%% [/php]

Bu etiketere hemen konu aynı bölümün en altında yer alan ” Help on Title Settings ” kısmından elde edebilirsiniz. Post ve Page kısımlarına değineceğim diğer bölümlerde aynı tolerans geçerlidir.

Post kısmında ben

[php] %%term_title%% [/php]

demişim.  Konularım googlede çıkarken site başlığım görünmesin istiyorum.  Zira temiz bir konu başlığı her zaman ziyaretçilerin dikkatini çekmiştir buda önemli bir konudur.

Örnek :

Bunun dışında Pages (Sayfalar) kısmında ise title’dan ziyade sitename etiketi girmişim. Tekil sayfalarda bunun olması önemlidir.

Örnek :  İletişim ve bu iletişimin hangi siteye ait olduğu belirtiliyor.

Diğer ayarları resimden yapabilirsiniz.

Bu bölümünde sonuna geldik. Şimdi önemli bir konuya daha değineceğiz.

3. Bölüm Indexation : Burada linklerin yapısını ele alacağız.  Indexation Rules (İndexleme Kuralları) kısmında şunları işaretleyelim. , , bu üçü bizim için önemlidir.  Yine aynı bölümün üstünde yer alan ” ” kısmını işaretlemeyin çünkü alt sayfalar hem seo hemde pagerank açısından önemli olduğu için bu kısmı işaretlerseniz bu kısımlar seoda devre dışı kalır.

Internal Nofollow Settings kısmı işinize çok yarayacaktır. Sitenizin dışarı gönderme linki fazla olursa google gözünde siteniz değer kaybedecektir. Buradaki kutuları işaretlerseniz sidebarda yer alan wordpress linkleri (meta denen kısım) bunun dışında yine sidebarda yer alan kayıt ve login kısımlarının linkleri ve ayıreten yorum kısımlarda yer alan sitelerin linkleri nofollow olacaktır. Bu kutucukları işaretlerseniz dışarı çıkan bağlantı sayısı azalır. Tavsiyem işaretlemenizdir.

Archive Setting :

bunu işaretleyelim.

Kaydet diyerek 3. Bölümü tamamlayalım. Emin olmanız açısından bir resim daha verelim.

4. Kısım burada ise yine bir eklentiyi devre dışı bırakıyoruz. Google XML Sitemaps Yoast bu eklentininde icabına bakmış ALLAH rahmet eylesin :).  Şık bir sitemap aracı yoastın bünyesinde barınıyor.

XML Sitemap:   ” ” Kutucuğunu işaretlyerek sitemap fonksiyonunu aktif ediyoruz.

Konuyu yayınladıktan sonra diğer ünlü arama motorlarını pingletmek istiyorsanız şunları işaretleyin.  “

Bunların haricindekileri işaretlemeyin aksi takdirde sitemap olusunca o kısımlar sitemapa dahil edilmez.  İşaretlemeyecekleriniz ”      

Kaydet diyerek 4. bölümüde tamamlıyoruz. Emin olmanız açısından bir resim daha veriyorum.

5. Adım Permalink es geçeceğim adımlardan ilkidir. Resimdeki gibi yapınız.

6. InternalLınks  bu adımda  bir başka wordpress eklentisinden oluşmakta buda yoast seo bünyesinde barınmaktadır. Bu eklentinin adı Breadcrumbs türkçe navigasyon diyebiliriz. Nedir bu navigasyon resimde görülmekte.

Bu adım seo açısından çok önemlidir. Vereceğim kodu şu templatelere  (single.php, category.php, page.php )  uygun bir bölüme yerleştirin.

[php]<?php if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) { yoast_breadcrumb(‘<p id=”breadcrumbs”>’,'</p>’); } ?>[/php]

Resimdeki gibi yapınız.

7. Bölüm RSS bu bölümde ise herhangi bir sitenin feedini kullanıyorsanız feed yayınlarınızda sayfalarda değişiklik yapmanızı sağlar. Es geçiyorum.

8. Bölüm : İmport / Export kısmından ayarlarınızı bilgisayarınıza yedekleyebilir yeri geldiğinde yine buradan içeri aktararak tekrar kullanabilirsiniz.

Export Settings : Ayarları bilgisayarınıza kaydetmenize yardımcı olur.

Gözat dediğinizde yedek aldığınız dosyayı seçip import settings derseniz ayarları içeri aktararak seo ayarlarınıza tekrar kavuşursunuz.

9. Bölüm : Edit Files : İşte buda güzel birşey. Ana dizinde yer alan robots.txt dosyası ile .htaccess dosyanızı buradan düzenleyebilirsiniz.

ÖRNEK KONU AÇILIMI

Son Sözler

Böylece Yoast WordPress Seo ayarlarını sizlere anlattık bir sonraki dersimizde ise konu açarken Yoast WordPress Seo dan nasıl faydalanırız bundan bahsedeceğim.

Hasan Hüseyin ALTIN

Published by

Hasan Hüseyin

Bilgisini paylaşmayanla ekmeğini paylaşmayan arasında bir fark göremiyorum.

202 thoughts on “Yoast WordPress SEO”

 1. Yoast bir çok eklentinin fişini çekmiş gibi görünüyor. Seo, sitemap, breadcrumb dışarı çıkan linklerin nofollow olması gibi. Kurumsal çalışmalarda kullanılabilecek bir eklenti.

 2. çok iyi anlatmışsın teşekkür ederim. yanlız bi sekmeyi ya atladın yada bu yeni versiyon çıktıda onunla geldi? 🙂 menüdeki 4. sekmede social diye bir ayar bölümü var. bunuda açıklayıcı bir şekilde anlatıp geçermisin? 🙂

 3. Bu yeni gelen kısım sitenizin istatistiklerini facebooktan takip etmenize yardımcı olur. Bunuda yukarıdaki yazıma ilave ederim.

 4. teşekkür ederim bi sorunum var. sayfam facebook da paylaşılınca sayfadaki resimler küçük resim olarak görünmüyor ve açıklamadada sağda duran döviz kurun html si görünüyor bunu için bir eklenti varmı wp ye göre?

 5. Malesef paylaşırken url verdiğin zaman resim seçme gibi bir olanağın var. Oradan resim seçersen olur yoksa rasgele bir resim seçiyor. Ama sitene açtığın her konuyu otomatik rss ile yayınlatabilirsin. Resim çıkmayacaktır sadece yazı ve link olarak otomatik facebookta yayınlar.

  Facebook ürünü olan RSS Graffiti ismi denemesi sana kalmış. Chip gibi siteler bu sistemi kullanıyor.

 6. detayLı anlatım için sağolun . ben bu eklentiyi kullanmak istiyorum yanlız bu eklenti ücretlimi ? bunun hakkında bilgilendirirmisinz

 7. @ömer isik

  Aldığınız hatayı söylerseniz yada gösterirseniz yardımcı olabilirim. Hata vermesinin nedeni hostingden kaynaklanabilir.

 8. Hocam bilgiler için teşekkürler.Çok yararlı bir bilgi olmuş.Bir soruda ben sormak istiyorum.Yeni yazı eklediğimizde Focus Keyword: ve Meta Description: ve Meta Keywords: bizmi yazacağız ?

 9. @ilker

  Evet bunları siz dolduracaksınız. Örneğin şu şekilde olacak. Kullanacağımız kelime bizim için ” Gönlümün Sultanı ” olsun.

  Meta Keyword ve focus keyword kısmına bire bir ” Gönlümün Sultanı yazıyorsun.

  Meta Description kısmına ise 140 karekterlik bir açıklama yapıyorsun ve bu açıklama içine yine anahtar kelimemiz olan ” Gönlümün Sultanı ” yazıyorsun. Başlık kısmınada aynı şekilde anahtar kelimeyi yazıyorsun.

  Konu içerisinde 3-4 sefer anahtar kelime girmen yeterlidir. Bunları kalın, eğik, altı çizili olarak kullanabilirsin.

 10. Merhabalar Bugün denemelerimi yaptım. bir haber giriş yaptım. Ve eklentimizde tüm hepsi no yazmakta bu bir sorun mu ?
  2.Sorum Meta Keyword ve focus keyword kısmına birden fazla kelime yazabilrmiyiz örnek ( ali, veli, cem, ismail ) gibi
  Your focus keyword was found in:
  Article Heading: No
  Page title: No
  Page URL: No
  Content: No
  Meta description: No

 11. Merhaba İlker

  Hepsinde ” No ” yazıyorsa evet sorun var demektir. Çünkü burada istatiksiksel olarak ele alınan kelimenin analizini bize yapmaktadır. Yazının sonuna ” Konu Açılımı ” şeklinde bir bölüm var oradan nasıl konu açılacağını görebilirsin.

 12. Hocam Merhaba ÖRNEK KONU AÇILIMI Biraz daha net olarak yayınlarmısınız okunmuyor.5 gün oldu ne yapsam Kırmızı No çıkıyor.
  Bir de Hocam Google Buzotel olarak indexliyor tüm başlıkları.Blog sitemdeki bir haberin başlığını altı tüm haber başlıklarına aynı başlığı yayınlatıyor. bunun nedeni ne olabilir.

 13. Hocam Eklentiyi kurduktan sonra bir haber eklediğimde eklediğim sayfanın Title: Buz otel başlığını otamatik alıyor. Örnek başlık : muhteşem yüzyil olarak kaydediyorum. Kontrol ettiğimde Bu otel olarak title alıyor.
  Eklenti de %%title%% » %%sitename%% bu ayarlarsa yanlışlık mı var

 14. Rica ederim ilker, elimizden geldiğinde faydalı olmaya çalışıyoruz.

  Hayırlı bloglamalar. 🙂

 15. Evet İmport edildi. ama değişen bişey olmadı.Yeni haber eklediğimde Internet Explorer sol üst köşede hala Buz otel Güncel haber Oku Yazısı çıkıyor.?

 16. hocam anlatımın için çok teşekkürler. eklentiyi kurdum ama page analyses bölümünde “No heading tags appear in the copy.” uyarısı alıyorum neden olabilir ve nasıl giderilir.şimdiden teşekkür ediyorum.

 17. Mehmet konu açtığın zaman bir başlık kullanman gerekiyor. Bu başlık konunun herhangi bir yerinde olabilir. Biçim kısmından Biçim 1, Biçim 2 ve Biçim 3 olanlardan birisini seçmen lazım.

  Örneğin bir konu anlatıyorsun konu sonunda şöyle bir başlık atabilirsin.

  SONUÇ OLARAK (Bu kısmı Biçim1, 2 yada 3 olanlardan birisi ile seçiyorsun.)

  Devamına sonucu yazıyorsun. Yani yukarıda SONUÇ OLARAK kısmı biçim etiketlerinden birisi ile etiketlenmesi gerekiyor.

 18. hocam açıklamanı tam anlayamadım.biçim derken neyi kastediyorsun tam olarak anlamadım biraz daha açıklarsan sevinirim.kusura bakma senii de yoruyorum.

 19. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim ancak,dediğiniz ayarları ilk önce kendim uyguladım sonra sayfamın icerisinde ki iceriklere tıkladığımız zaman beyaz sayfa geliyor.Sonra sizin verdiğiniz settings importunu yaptım ancak hala ansayfam gözükmesine ragmen içeriklere örnegin yazının devamına tıkla dediğim zaman içi boş sayfa gelmekte bu sorunu çözmeme yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 20. Yakın zamanda cevapladığınız ve beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ancak oluşan hata .htaccess dosyasından kaynaklı değil,breadcumb için Yoast’ın hazırladığı kodu single.php dosyasına kopyaladığım için oluşuyormuş.Bilginize …

  Teşekkürler,

 21. Hocam acıklayıcı güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler

  ben bu eklentiyi wp eklentilerde okuyup beğenip denemek istedim herkes all in seo kullanıyor farklı olmak istedim :)) sizin siteyi buldum daha iyi ayarlar yapa bilecegim kolay gelsin

 22. Hüseyin kardeş Rabbim senden razı olsun valal sayendeyükledik ben bu ayarların bir tanesini bile yapamam çok teşekkürler.. eline yüreğine sağlık bu arada kandılıniz mübarek olsun

 23. Rica ederim Murat, gayet yararlı bir eklenti şahsen bende kullanıyorum. Farkı göreceğinize inanıyorum 🙂

  Ecmain olsun Yekbas kardeşim. Benim ayarlarım resimde görüldüğü gibi ama kısayoldan çözmek istersen.
  Aşağıdaki dosyayı import ve export kısmından içeri aktarırsan. Bendeki ayarlar olduğu gibi senin sitene uyarlanır.
  http://www.hasanhuseyinaltin.com/indir/settings.zip

 24. Sol Menüden > Yazılar > Yeni Ekle
  linkine tıklayarak yeni yazı oluşturacağımız sayfadan ulaşabilirsin.

 25. merhaba,yeni eklenen haberde focus keyword aşağıdaki şekilde hepsi no , önerdiğiniz setting de import edilmişti.. nasıl no yazmasını engelleyebilirim.. teşekür ederim..
  Your focus keyword was found in:
  Article Heading: No
  Page title: No
  Page URL: No
  Content: No
  Meta description: No

 26. Merhaba Rıfat;

  Size önerilen ayarlar dosyası indexlenme ayarlarınız içindi, ama şimdi bahsi geçen konu, konu içi seo ayarıdır. Yani size verilen ayarlar burada bir işe yaramaz. Burada özgün bir makale yazmaya çalışmanız gerekiyor diyebilirim.

  Mesela resmi inceleyecek olursak, ben anahtar kelimeyi ” Yoast WordPress Seo ” olarak seçmişim.

  Bu anahtar kelimeyi kullandığım yerler ” focus keyword, Seo Title, Meta Description ve meta keywords ” alanlarıdır. Buralara anahtar kelimeyi girersen bir takım yerlerde no olan yerler yes olarak göze çarpacaktır.

  Bunun haricinde h1,h2 ve h3 tag kullanman ve konu içerisinde anahtar kelimeyi kullanırsan diğerlerininde yes olarak işaretlendiğini görürsün.

 27. hasan merhaba ben bu eklentiyi kurdumda yanlız her şey tamam tek sorun konu linkıne tıkladığım açılyor da sağ tıklyıp sayfa kaynağına baktığımızda title boş duruyor

  edit : halletim hasan

 28. Merhaba Hasan, anlatım için teşekkür ederim yalnız kafama takılan bazı sorular var? All in one seo pack mi yoksa bu mu?

  1- Aralarındaki fark nedir?
  2- Uzun bir süredir all in one seo ekentisini kullanıyorum onu kaldırıp bunu kurarsam ne gibi bir zararı olur?
  3- All in one seo eklentisini kaldırınca eklenti ile eklediğim başlık, özet ve etiketler kısımlarıda içeriklerden kalkacak mı? ve kalkarsa nasıl toparlarım…

 29. Standart bloglar için all in seo pack öneririm. Evet benimde sitem blog ama günlük yada haftalık içerik girmiyorum ayda 1 – 2 konu açıyorum o yüzden bu eklentiyi kullanıyorum.

  Yoast seo bence daha iyi gelişmiş özellikleri var. All in seoda bu çok kısıtlı. Yoast için ince ayar gerekiyor bununlada kalmayıp konu açarken bile seo uyumlu konu açman için yardımcı özellikleride işimizi kolaylaştırıyor.

  Kaldırıp kurabilirsiniz sorun olmaz ama sürekli içerik giriyorsanız konu eklerken felan hızınız düşebilir. Yoast seoyu işyeri sitelerinde ve benim gibi ayda 1-2 içerik giren sitelerde kullanırsanız daha iyi verim elde edersiniz.

  Evet normal bloglardada olur ama konu açarken kastığı için önermiyorum. Bunada katlanırsanız eğer günlük içerik giren sitelerde hit açısından tadından yenmez 🙂

 30. Hasan bilgi için teşekkür ederim. içeriğimi hemen hemen günlük ekliyorum en azından gayret ediyorum. All in one seo eklentisi kullnıyorum iyi güzelde google da başlıklar istediğim şekilde çıkmıyor. Diğer sitelerde başlık üstte çıkarken bende haber başlığı altta çıkıyor..

 31. Merhabalar,
  Benim dikkatimi çeken ve size sormak istediğim eklenti yazılarınızın altındaki Etiketler bölümü eklentisi..( Etiketler: En İyi Yoast Seo Ayarları WordPress Seo Yoast WordPress Ayarları Yoast WordPress Seo Ayarları Yoast WordPress Seo Hakkında ) Her bir etikete özel kategori oluşturmuş.. Bunu hangi eklenti yapıyor ? Ayarları ile bilgilendirirseniz süper olur.. Detaylı paylaşımlarınız için teşekkürler..

 32. Merhaba hakan, bahsettiğin olay eklenti ile değil ben manuel olarak girdim onları. Konu açarken seçilen kategori seçince oluyor. Ben sadece wordpress kategorisini seçtiğim için hangisine tıklarsam tıklayım aynı konu geliyor karşıma. 2 kategori seçseydim o kategorilerde gelirdi.

 33. Hasan Hüseyin bey anlatım çok güzel teşekkür ederim, tüm ayarları aynen yaptım. Ancak Bu adım seo açısından çok önemlidir. Vereceğim kodu şu templatelere (single.php, category.php, page.php ) uygun bir bölüme yerleştirin.
  < ----- Breadcrumd Kodu -----/>

  kodunu tam olarak yerleştiremedim açık şekilde bildirebilirmisiniz teşekkürler

 34. Merhaba Metin Karasoy;

  Breadcrumb yani navigasyon ürününü kullanmak için size verilen kodu sayfalarınıza yerleştirmeniz gerekiyor. Mesela konu içinde göstermek için single.php dosyasına eklemeniz gerekiyor. Kategorilere girdikleri zamanda görülmesini istiyorsanız category.php dosyasına eklemeniz lazım. Yani nerede göstermek istiyorsanız o sayfaya verilen kodu yerleştirmeniz gerekiyor.

  Nereye nasıl yerleştireceğim hakkında bilgi sahibi değilim diyorsan eğer. Sitenizin şablonunu inceledim. Single.php dosyasını açın ve şu kodu gördükten hemen sonra altına ekleyin.

  Yukarıdaki kodun altına eklediğiniz zaman sitenizdeki google reklamlarının üstünde görünecektir.

 35. usta tşk ederim anlattığınız gibi üst kısımda çıkıyor. Ayrıca eklediğim konu sonrası
  Focus Keyword:

  Find related keywords
  Related keywords:
  What is the main keyword or key phrase this page should be found for?

  SEO Title:

  Generate SEO titleTitle display in search engines is limited to 70 chars, 50chars left.
  If the SEO Title is empty, the preview shows what the plugin generates based on your title template.

  Meta Description: Rising Pc Doctor 6.0 son sürüm, Rising Pc Doctor 6.0 indir,disk temizleme,Rising Pc Doctor 6.0
  The meta description will be limited to 140 chars (because of date display), 46chars left.

  If the meta description is empty, the preview shows what the plugin generates based on your meta description template.

  Meta Keywords:

  If you type something above it will override your meta keywords template.

  seçeneklerine ne yazdım ise FOCUS KEYWORD altında hep kırmızı hata yazısı geliyor. Nerede hata yapmış olabilirim teşekkürler

 36. Merhaba Metin;

  Focus Feyword kısmında hata almak istemiyorsan eğer, Meta Keywords, Meta Description, SEO Title ve Focus Keyword kısmında anahtar kelimenin yazması lazım. Ayrıca konu içindede, sayfa uzantısında ve sayfa başlığındada olması gerekiyor.

  Konunun sonunda yer alan resmi iyi incelersen demek istediklerimi anlarsın. Yinede kısayol resim adresi vereyim

  http://www.hasanhuseyinaltin.com/wp-content/uploads/2011/11/Konu-a%C3%A7%C4%B1l%C4%B1m%C4%B1.png

 37. usta tüm açıklamalar ve aydınlatmalar için teşekkürler Allah razı olsun, son olarak article heading yani makale başlığı kısmı no olarak geliyor onu nerede yanlış yaptım bulamadım teşekkürler

 38. Orada yanlış yapma değilde bir özelliği kullanmamışsınız.Editörde Kalın ve İtalik yazı altında Parağraf butonu göreceksiniz ona tıklayarak başlık 3,2,1 olan herhangi bir seçimi yapmanız halinde article headingde onay verecektir.

  Örnek; Başlık 3

  Hasan Hüseyin

 39. Hasan bey her şey için teşekkürler çok iyi ve anlaşılır ifade ile yaptığın anlatım güzel, ben article heading sorunun çözemedim fakat uğraşarak bulurum herhalde başını ağrıttım Allah raz olsun yardımların için teşekkürler

 40. Kardeş ilkerin problemini nasıl çözdün? Bende de aynı problem var yazılarım başka bir yazının title ını alıyor. Hemde tüm yazılarım.Ayarlardandır diye ayarlarını import ettim farketmedi.

 41. Konudaki Titles kısmını tekrar gözden geçirin.

  Force rewrite titles kısmını işaretleyin ve size verilen kodu header şablonundaki ile değiştirip kontrol edin.

  Son olarak Genel sekmesindeki ayarlar ile seo kısmında ki titles aynı olduğundan emin olun.

 42. merhaba,

  teşekkürler çok detaylı bir anlatım olmuş elinize sağlık

  benim sorum no index no follow etiketleri hakkında bu etiketlerin ayarlarını nereden yapıyoruz ?

  mesela ana sayfada meta name=”robots index, follow olsun page sayfalarında name=”robots” content=”noindex, follow olsun bu tip ayarlar nereden yapılıyor

 43. Merhaba burhan dediğin olay hakkına bilgi sahibi değilim. Yani ana sayfada farklı konu içinde farklı nasıl görünür bilmiyorum. Bilgim olanı yukarıda bahsettim.

 44. Hasan Hüseyin hocam ben bu eklentiyi kurdum, fakat kısa süre sonra sitemin hiti aşırı derecede düştüğünden kaldırdım. Tekrar kuracağım ancak bir türlü h1, h2,h3 olayını çözemedim. Siteme içerik eklerken başlık kısmını h1, h2,h3 yapmaya çlıştığımda tüm yazıların karakteri değişiyor. Sadece başlığı nasl yaparım. Ya da eklentinin başlık giriş kısmında içeriğin ismini yazınca bazı içeriklerin mesela örneğin kaspersky antivirus için kaspersky yazdığımda ismi çıkıyor o şekilde kabul etmiş görünüyor, fakat bir dini konu veya yazılım ismi girdiğimde çıkmıyor nasıl yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 45. Hasn Hüseyin bey son bir sorum var. Eklentiyi yüklediğimde ziyaretçi sayısı sürekli düştü. Bu normal bir süreçmidir acaba sonra düzelmeye başlarmı.

 46. Zamanla düzelecektir metin bey, seo konusunda tecrübenin yanı sıra sabrıda ihtiyacınız olacak 🙂

  Ayrıca erkin arkadaşımızın dediğine birşey diyemem böyle bir tespit yapmadım.

 47. Hocam herşey için teşekkürler hakkınızı helal edin. Evet Erkin beyin dediği gibi yaptım ve önce belirttiğim üzere dini programı yüklerken Türkçe karakter mesela Ç’yi kabul etmedi ve yerine C yazınca focus keyword yani makale başlığını kabul etti. Sabır ederek İnşallah faydasını göreceğim

 48. Ellerine sağlık böyle güzel bir açıklama için. Çoğu arkadaşta böyle açıklamalar yapıyor. Fakat herkezi kendisi gibi biliyor zannediyor. Kısa tutuyor açıklamasını. Sen çok açık ve herkezin anlayabileceği şekilde açıklamılşsın.

 49. Elimden geldiğince dilimin döndüğünce en sade bir biçimde anlatmaya çalıştım. Umarım herkese faydalı olmuştur.

 50. Öncelikle emeğinize sağlık. WordPress te yeniyim. Sizin bu açıklamalarınız sayesinde eklentiyi kurabildim yeni yapmakta olduğum kendi siteme. Herşey yolunda gibi gözüküyordu. Bir baktım “home” linki ve butonu yok olmuş. Sonrada zemindeki fullsized slide problem çıkarmaya başladı.. Nedeni ne obilir ki? Bir yerlerde sizi atlmış olabilirmiyim diye tekrar tekrar konuya geri döndüm ama bulamadım. 🙁

 51. Merhaba Şengül Hanım;

  Bahsi geçen olayın konu ile bağlantısını anlayabilmiş değilim. Konu bünyesinde öyle birşey yok. Bahsettiğiniz home linki temanızda yer alan home olabilir mi ? Eğer o ise Görünüm kısmındaki menülerden tekrar bir ekleme yapabilirsiniz.

 52. Dalında kiraz olmadan reçel olmak istersem böyle olur.Sorun çıkınca acaba mı demiştim..Çok saolun sizin anlatımınızı adım adım takip ederek kurdum tekrar herşey yolunda. Teşekkür ederim.:)

 53. WordPress istenileni rahatlıkla elde edebileceğiniz esnek bir sistemdir. Zamanla bunu daha iyi anlayacaksınız 🙂

 54. hocam merhaba konu çok güzel gerçekten, fakat bende bu 3. adımdaki nofollow diye bir ayar yok:S tüm ayarlar var ama nofollow diye bisey yok ne yapabilirm ?

 55. Evet özkan bu tespitinden ötürü teşekkür ederim. Makaleyi güncellemem gerekecek 🙂

 56. Hasan Hüseyin bey yine sizi rahatsız ediyorum hakkınızı helal edin, öncelikle eklentiyi kuralı bir ay oldu ziyaretçi sayısı gittikçe düşüyor, acaba eklenti ayarında yanlışmı yaptım diyeceğim ancak sizin anlattığınız gibi yaptım seo sabır istiyor ancak bu kadar uzun sürür mi. Bir de konu açılımı kısmında başlık vs. girdikten sonra üstte iki seçenek daha var, buradaki advanced seçenği üzerinde herhangi bir ayar gerekli mi? Mesela benim sitede META ROBOTS INDEX ve META ROBOTS FOLLOW seçenekleri ındex ve follow şeklinde yoksa no ındex ve no follow mu olması gerekiyor. Daha doğrusu buradaki ayarlar nasıl yapılacak veya olduğu gibi kalacakmı teşekkürler

 57. Merhaba Metin;

  Rahatsızlık vermiyorsun böyle düşünmene gerek yok. Hakkım varsada helaldir. Ben bu eklentiyi kullanıyorum ve etkisinide gördüm ve halende görüyorum. Ben geçiş yaptıktan 2 ay sonra pagerank değerim 4 e yükseldi ve şuanda 3 olarak duruyor. Buda benim rahatsız olduğum için site ile ilgilenmememden kaynaklanıyor. Ama sende benim gibi fayda alır mısın bilemeyeceğim. Dediğim gibi 2 ay kadar kullandım. Umarım sende etkisini görürsün.

  Diğer soruna gelecek olursan eğer. Advanced seçeneğinde yer alan kısımlardan Breadcrumbs title: Kısmına navigasyon kısmında ne görmek istiyorsan onu yazman gerekiyor. Buranın neresi olduğunu hatırlamıyorsan eğer 6. maddeye bakabilirsin. Onun haricinde diğer kısımlara dokunmuyorsun. Yani bahsettiğin yerler normal olarak kalmalı. Şu şekilde olduğundan emin ol.

  Meta Robots Index: Index
  Meta Robots Follow: Follow

 58. Hasan bey teşekkür ederim. Biraz sabırsızlık mı gösterdim acaba, site birden düşüşe geçince ve de dibe vurunca insan rahatsızlık duyuyor. Sabırla bekleyeceğiz inşallah düzelir.

 59. Merhaba
  Günde 20-25 tane yazı yazacağım bir özgün bloga başlıyorum. Adresi görebiliyorsunuz. Bu eklentimi yoksa all in one seo eklentisimi sizce ? Birde bu eklentiyi kullanırsam eğer worpdresste kalıcı baglantılarda sayfa adı. html şeklinde ayarladım. Onu kaldırmammı gerekli ? Sizce hangi eklenti ?

 60. Merhaba Gökhan

  Bu eklentiyi kullanıyorsam eğer bunuda önereceğim demektir. Yukarıdaki makeleyi ve yorumları okumuşsanız eğer aradaki farkı anlamış demeksinizdir. Kalıcı bağlantılar sorusuna gelecek olursak siz nasıl ayarladıysanız öyle devam edecektir.

 61. Tekrardan Merhaba Gökhan

  Mesajın spama düştüğü için geç gördüm, bu sebebten ötürü cevap geçikti. Bu eklenti hakkında bilgi sahibi değilim. Bu konuda sana yardımcı olamayacağım.

 62. Merhaba,breadcrums ayarlarını yaparken sitemin ” category.php ” ‘sine o kodu eklemem gerek,ancak; temamda o .php dosyası yok.Ne yapmalıyım?

 63. Egemen Gürsoy

  Olması gerektiğini düşünüyorum, şuana kadar böyle birşey görmedim. Temanızın ismini belirtirseniz sizin için kontrol edebilirim.

  1. Teşekkürler geri döndüğünüz için.

   WooThemes’in , ” Premium News ” teması.Ücretsiz olarak dağıtılıyor.

 64. Sonuna eklersen olmaz, 26. satırdan sonra ekle. Daha sonra css ile güzelce şekillendirirsin.

 65. Merhaba hasan kardeş,
  öncelikle paylaşımın için çok tşk ediyorum. Gerçekten güzel anlatmışsın.
  Benim sana bir sorum olacak. Yoast uygulamasından önce başka wp seo eklentisi vardı sitemde, yoastı ekledim ama diğeride duruyor daha doğrusu sitede ikişer adet title, description ve keyword oluştu bir sorun olurmu acaba bir önerin var mı? bi bakarmısın sana zahmet?..
  Site: http://www.mocesaofismobilyalari.com

 66. Hocam çok güzel anlatmışsın sormak istediğim bir nokta var şu an all in seo pack kullanıyorum temaya entegre yoast de mevcut acaba onun da ayarlarını yapsam hem seo pack hemde yoast kullansam nasıl olur daha etkili bir sonuç elde edermiyim yoksa zararları olur mu bilgi verirsen çok sevinirim.

 67. Merhaba enes etkisinden ziyade fazlasıyla sitenizi kasacaktır. Bu yüzden tek eklenti ile devam etmenizi öneririm.

  Merhaba Egemen şu sıralar vaktim var ve makaleyi yeniden gözden geçirmek istiyorum.

  Merhaba Mocesa Ofis Mobilyaları;

  Mesajınız spama düştüğü için geç cevap vermek zorunda kaldım. Evet sorun oluşturur. Eski eklentiyi kaldırarak devam ediniz. Sitenizde başarılar dilerim. 🙂

 68. hocam yeni sürümü biraz karışık geldi, inceleme vaktiniz oldu mu ayar konusunda bilginize ihtiyacımız var mümkünse teşekkürler

 69. Fazla bir inceleme fırsatım olmadı ama bu hafta içerisinde yeni bir makale yayınlayacağım.

 70. Merhaba Adem Bey;

  Bu eklentinin yapacağı birşey değil. Bende gayet normal çalışıyor. Sizde yönlendirme ile ilgili bir eklenti varsa ondan kaynaklanıyor olabilir.

  Siteyi kontrol ettim hangi sayfaya gitmek istersem gideyim aynı sayfaya yönlendiriyor. Eklentileri devre dışı bırakarak ve .htaccess dosyasınızı birde kontrol edin.

 71. Merhaba hasan bey.. gercekten tesekkur ederim, super bi paylasim,sizinde isleriniz rast gider umarim..

  Ben asamalari bir bir uyguladim.. size sormak istedigim sey description kismiyla ilgili.. Google da site ismini arattigimda evet siteyi gorebiliyorum ama Ceo da homepage kismina yazdigim discription site isminin altinda gorunmuyor.. yani google da sadece isim var ama herhangi bir tanim yok.. nasil duzeltebiliriz bunu..? birde benim yiukledigim ceo paketinde indexation basligi yok.. yeni surumlerde boylemi..?

  tesekkurler

 72. ALLAH razı olsun böyle bir makale yazdığınız için bende yeni güncel blog açıcaktım artık all in seo yerine bunu kullanmak istiyorum ama biraz değişik olmuş, son sürüme anlatımı güncellerseniz memnun olurum, güncel blogta kullansam daha fazla verim alırmıyım allinseodan dan?
  hergun 2 içerik eklemeyi düşünüyorum kasması sıkıntı değil, birde ben inove kullanıyorum onda breadcumbs var zaten tekrar bunu yapmama gerek yok değilmi? Tekrardan sağolun ALLAH razı olsun yardımcı olduğunuz için.

 73. Merhaba Muhammed;

  Günde 2 içerik gireceksen eğer yoast seo öneririm. Ama bu sayı 5 olsa idi sana all in seo öneriridim. Makaleyi seoya uygun hale getirmek biraz zaman alabiliyor. Yani konularını özenli açmanı sağlıyor.

  İnove temasında breadcrumbs olduğu doğrudur. Eklenti bünyesindeki breadcrumb otomatik geliyor yani yeni bir eklenti kurmuyorsun. Ben olsam inovede yer alanı silerdim.

  Makaleyi kısa sürede güncelleyeceğim ilgi ve alakanızdan ötürü teşekkür ederim.

 74. selamünaleyküm hasan bey öncelikle anlatımınız için elinize saglık gayet hoş bir anlatım olmuş yorumlara verdiginiz cevaplar ilede çıkan sorunlar ve oluşan soru işaretleri çözülmüş. böyle paylaşımlarınızı dört gözle bekliyoruz

 75. Merhaba kılıçaslan, mesajın spama düştüğü için geç gördüm. Halen devam ediyorsa bilgilerini iletişim kısmından gönder kontrol edeyim. İlk kez kaydetmediğini senden duyuyorum.

 76. Her nedense tekil yazı title ayarlarında ben yazı başlığı ve kategori başlığı şeklinde ayarlıyorum ama yinede site adıda çıkıyor.
  Bunu nasıl engelleyebiliriz.
  Site adının çıkmasını

 77. yukarıda eklentinin kastığından bahsetmişsiniz. dünyanın en bütük sosyal medya haber sitesi mashable bu eklentiyi kullanıyor.

 78. Merhaba Ömer;

  Ziyaretçi gözüyle burada şahsi olarak sana önerebileceğim ayarlar şu şekiled olacaktır. Sayfalarda title’dan ziyade yanına site başlığıda eklemen mantıken google için doğru olacaktır.

  Yani şunu kullanman lazım.

  %%title%% » %%sitename%%

  Diğer bir olay ise yazı sayfalarımız burada ise sadece title işimizi görecektir. Google’de ziyaretçi arama yaparken temiz başlıklara genelde daha fazla tıklarlar.

  Yani şunu kullanman lazım.

  %%title%%

  Ortam kısmı içinde sayfalarda kullandığın mantığı kullanman doğru olur.

  3 alan içinse Meta description template: kısmına şu kodu eklersen temiz bir iş yapmış olursun.

  Şunu kullanman lazım.

  %%excerpt%%

 79. Merhaba,
  Uzulerek soylemeliyim ki; websitenizi ziyaret eden kullanicilara meta-tag lar hakkinda yanlis bilgilendirme yapiyorsunuz. Kaynak websitede gorulebilecegi gibi; google meta taglari siralamalari belirlemekte kullanmamaktadir.

  Bu nedenle yoast wordpress seo ayar sayfasindan aktif etmeyin, zaman kaybetmeyin.

  Kaynak: http://www.youtube.com/watch?v=jK7IPbnmvVU
  ve: http://googlewebmastercentral.blogspot.ca/2009/09/google-does-not-use-keywords-meta-tag.html

 80. Slm hüseyin

  Bende başlarda all in one seo kullanıyordum wp guncelledikce sayfam indexlememeye başladı bende yoast i kullanmaya karar verdim ama yukarda kişisel bloglara yada çok yazı yazmayanlar tavsiye etmişsin benim sitem yorum sitesi olduğundan çok konu ellerim sence bi sorun olur mu?

 81. Merhaba Altan;

  Herhangi bir sorun olmaz. Yoast Seo’da konu açarken seoya uygun makale hazırlaman biraz vaktini alabilir. Bu senin için sıkıntı olmuyorsa eğer güzel bir tercih olacaktır.

 82. Teşekkürler Shotufuk;

  Sanırım bu türkçe karekter sorunu facebookta felan paylaşım yaparken çıkıyor. Sanki öyle birşey gözüme çarptı.

 83. Metalara direk olarak bozuk karakter kodları atıyor. Dolayısıyla Facebook ve Google+ gibi paylaşımlarda siteye anlık bot gönderen tüm sitelerde oluşur Türkçe karakter sorunu. Düzenlemeyi yaptıktan sonra facebook debug yapmanızı öneririm.

 84. Hasan bey gerçekten çok detaylı anlatmışsınız. herhalde 2 sürüm öncesinin ekran görüntüleri. Yeni versiyonlarında biraz daha farklılıklar var. En kısa zamanda yeni versiyonun açıklamalarını bekliyoruz. Ellerinize sağlık güzel çalışma…

 85. Hüseyin makale için öncelikle çok teşekkür ederim
  Your focus keyword was found in:
  Article Heading: Yes (1)
  Page title: Yes (1)
  Page URL: Yes (1)
  Content: No
  Meta description: Yes (1)

  burdaki Content kısmını bir türlü yes yapamadım düzeltmem için ne yapmam gerekiyor ?

 86. Yiğit merhaba,

  Makale içerisinde başlık yer aldığı takdirde content kısmı yes olacaktır. Makale içerisinde etiket olmadığı için no olarak görünmekte.

 87. benim titlem Ohalde.Com ~ Sadece Okunası SancılarOhalde.Com ~ Sadece Okunası Sancılar bu şekilde çıkıyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim ? header.php ” eklememe rağmen wp-sayac eklentisinde misafirler ” Ohalde.Com ~ Sadece Okunası SancılarOhalde.Com ~ Sadece Okunası Sancılar [adres] [gönderen] ” sekilde çıkıyor bir türlü halledemedim bu sorunu 🙁

 88. Merhaba Yiğit,

  Site admin panelinden bakmam gerekiyor. Bunun içinde skype adresim : hasanhuseyinaltin eklersen akşamları 19 ile 22 arasında yardımcı olurum.

 89. öncelikle yazınızın yoast konusunda yazılmış okuduğum en faydalı yazı olduğunu söylemek isterim. benim size danışmak istediğim konu ise şöyle; yoastı yükledikten sonra kendisi 5 ayrı sitemap oluşturuyor. bunların hepsini google webmastera eklemelimiyiz. google webmasterda daha önceden yüklü olan xml sitemap haritasını silmelimiyiz. hepsini yüklersek toplamda 6 sitemap oluyor bunun bir zararı olurmu. yada yoastın sitemap bölümünü aktifleştirmeyip xml sitemaple mi devam edilmeli.
  bu sorulara vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 90. Öncelikle paylaşım için tşk ederim. Satfalar için uyguladığımda herşey normal görünüyor fakat sag tarafta ve sayfa ekle ve düzenle kısmında seo eklenti bölümlerinde biri kırmızı biri sarı biri yeşil turuncu farklı renkler çıkıyor bunlardan hangisi doğru olanıdır. yeşil yanan bölüme girdiğim zman
  Your focus keyword was found in:
  Article Heading: No
  Page title: No
  Page URL: No
  Content: No
  Meta description: No
  sonuç bu şekilde ama sayfa yeşil olumlumu olumsuz mu anlayamadım. bir diğer örnek ise
  Your focus keyword was found in:
  Article Heading: Yes (1)
  Page title: Yes (1)
  Page URL: Yes (1)
  Content: Yes (7)
  Meta description: Yes (2) fakat bu seferde seo eklentisi kırmızı yanıyor hangisi doğru çözemedim 🙁

 91. Yoast Seo eklentisinin bence en büyük artısı; yeni konu açarken ki seoya uygun yazı yazmaya yardımcı olması.

 92. Merhaba hasan bey, ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkür ederim.

  Size birşey sormak istiyorum. Örneğin ben sizin verdiğiniz tüm ayarları yaptım. Sonrasında ise yeni konu açtığımda meta tag, odaklanılan kelime vs. alanlarını doldurmam gerekirmi? Gerekiyorsa bu konuda neye dikkat etmeliyim? Birçok arkadaşımızda olduğu gibi bendede aynı kırmızılar yanıyor.
  Örneğin antivirüs programı tanıtımı yaptığım bir yazıyı yazdıktan sonra, odaklanılan kelimeler neler olmalı, Ben sınırlamaya dikkat ederek etiketlere benzer bilgiler giriyorum. Yanlışmı yapıyorum sizce

 93. Halit bey merhaba,

  Aslında çok basit bir şeydir. Hemen bir nokta atış yapalım. Bunu anlatmak yerine resim ile ifade etmek istiyorum.

  Buradan bakabilirsiniz.

  Odaklanan kelimenin her yerde olması gerekiyor.

 94. Teşekkürler hasan bey, birşey daha sorayım, odaklanılan kelime tek kelimemi yoksa birden fazla kelimemi içermeli? Şimdi yeşile döndürdüm hepsini, Birden fazla kelime yazılınca ister istemez kırmızılar yanıyor. Zararı ve yararı nedir bu odaklanan kelimenin..

 95. Halit bey tekradan merhaba,

  Hasan Huseyin Internet Security olsaydi odaklanan kelime yine diger alanlara ayni kelimeyi girmem gerekirdi yani bir sinir yok. Zaten fazla kelime giremezsiniz fazla girildi diye kirmiziya doner.

 96. İlginiz ve yardımınız için teşekkürler, Son zamanlarda yaptığım bir çok konu yeşil veya sarı ile yayınlanıyor. Yardımınız büyük oldu.
  Son birşey daha sorayım, yazınızın hemen başında bu eklenti biraz kasar demişsiniz. Ben ortalama günde 3-4 konu girmeye çalışıyorum. Bazen 1 bazen 6 da oluyor. Bu eklenti beni zorlayacaksa daha yolun başından vazmı geçmeliyim sizce? WpSeonun demosunu denedim oda iyi gibi ama para verip almak şuanda benim için külfet.. Alternatif önerilerinizi veya bununla devam et tavsiyelerinizi bekliyorum.

 97. Kasmaktan kastim konu acarken herseyin aninda gelmeyecegi yonundeydi. Bu eklentiyi kullaniyorsaniz seo ya onem veriyorsunuz demektir. Surekli kaydetmeler eksik olan bir sey var mi gibi kontrol etmeler felan. Eklenti her guncellemeden sonra daha hizli calisir hale geldi benim gozlemlerim bu yonde. Devam etmenizi oneriyorum 🙂

 98. Teşekkürler Hasan bey, ilgiliniz ve yardımınız için. Son zamanlarda site organic girişlerinde güzelde bir artış oldu inşallah yoast ile dahada ileriye gider..

 99. Hasan bey, bence bu çalışmayı biraz güncellemeniz lazım, Şuan tüm ayarları tekrar gözden geçiriyordum ama sizin bahsettiğiniz yerlerin üzerine çok değişiklikler olmuş gibi…

 100. Halit bey, bu konuda size sonuna kadar hak veriyorum. Konu açılma tarihi 22 Kasım 2011 ve şuan ki tarih ile kıyaslarsak 2 yıl 2 gün olmuş. Bu süre zarfında sayamadığım kadar güncelleme geldi bu konuda konuyu güncellemek gerekiyor. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar.

 101. Hocam tebrik ediyorum, ben internet hayatımda bu kadar kaliteli ve ince detayına kadar anlatılmış bir yazı görmedim. Allah, işini gücünü rast getirsin. Takipteyim 🙂

 102. Hocam 2 sitem var birinde sorunsuz çalışıyor fakat yeni sitemde, google web araçlarındaki ‘google gibi getir’ diyince ‘erişelemeyen sayfa’ hatası alıyorum. Deaktif edince düzeliyor. yardımcı olursan

  1. Bu sorunu kaldırıp tekrar yükleyerek düzelttim ama bu seferde yazı içi sayfalamalar açılmıyor. Baya nazlı bir eklentiymişti, galeri çalışmıyor. nasıl düzeltebilirim?

 103. Okan bu soruları daha önce hiç soran olmadı ve bu konuda ilk sin. Sayfalamayı da eklentiylemi yapıyorsun yapıyorsan adı nedir, söylersen test edebilirim.

 104. Hayır eklenti değil hocam, kodlarla kullanıyorum.

  ” , ‘after’ => ”, ‘link_before’ => ‘‘, ‘link_after’ => ‘‘)); ?>

  kodlarını kullanarak yapıyorum. sayfalama adresi site.com/konu.html/1 işte sıralamaya göre 1-2-3-4-5 artıyor. Eklentinin ayarlarından muhtemelen, eklentiden önce çalışıyordu.

 105. Hocam paylaşım için teşekkürler.Bende kullanıyorum sitelerimde başarılı bir eklenti.Hazır sizi bulmuşken bir sorum olacak: Bir kaç gün önce yazı yayınladım ve yeşil ışığı aldık fakat daha sonra fark ettim bir kaç yazım ve son yazdığımın tüm seo ayarları gitmiş.yeni konulardada aynı sıkıntıyı yaşıyorum ayar tutmuyor.Eklentiyi sildim tekrar eski ayarlarıda yükledim düzelen bir şey yok hostingden şuphelendim onlarda sorun yok falan ile yardımcı olmadılar.Acaba eklentiye ne olmuş olabilir…Teşekkürler

 106. Hocam, çok başarılı bir anlatım olmuş, ben daha yolun ortasında bile değilim. Sormak istediğim şu; All in Seo dan ayıran en önemli özelliği nedir? 2013 yılını baz alarak?

 107. Merhaba hasan hüseyin bey, öncelikle tebrik ederim..

  Sağlık bloğumuzu yeni aktif etmek üzereyiz, içerisinde binlere yakın makale olacak, lakin bu eklentideki bir sorun yüzünden çok fazla zaman kaybetmekteyiz,

  Konular çok olacağı için tek tek Meta Açıklaması ve Seo Başlığı yazmak istemiyoruz, zaten eklenti seo başlığını otomatik algılıyor, ama Meta Açıklamasında hiç birşey yazmadığımızda aynı ekranda Snippet önizlemede 160 karaktere kadar makalenin ilk cümlelerini aldığı halde, sayfayı yayınlayıp Pagerank Status chrome uygulaması ile sayfa analizi ettiğimizde Meta açıklaması boş çıkmakta ?

  Biz onunda Seo başlığı gibi otomatik algılamasını istiyoruz, bunun için kodmu eklemek gerekli ?

  Bu bizim için çok önem arzetmekte, ayrıca anahtar kelimeleri hem yoast eklentisine ekliyoruz hemde sağda bulunan orjinal kısma ekliyoruz, çünkü sadece sağdaki widgete ekleyince yine sayfa yayınlandığında anahtar kelime bu Pagerank Status ile baktıgımızda görünmemekte, ama sayfa kodlarında görünüyor,

  Yani şunu demek istiyorum, kriter olarak yoast eklentisinimi alalım yoksa direk kodlarda göründüğü gibimi algılar google ?

  Bu iki soru bizim için çok önemli fikri verirseniz seviniriz. Uzun oldu kusura bakmayınız.

 108. Hasan Hüseyin Bey, Merhaba

  Yoast seo ayarları için her aramamda sayfanıza gelirim 🙂
  Yalnız ben bu ayar işini elime yüzüme bulaştırdım, şu an sitem en dipte ve google’dan günlük 1 kişi bile gelmemekte, aşırı derece moralim bozuk.

  Yazmakla yazmamak arasında kaldım, şansımı deneyeyim dedim, sizden yardım istiyorum.

  Ücretli Glamour temasını kullanıyorum, domainim 8 yaşında, yazılarım yeterince kaliteli ve özgün emek veriyorum. Ne yazikki karşılığını alamadım. All in seo eklentisini iptal edip 1 ay önce Yoast’ın seo eklentisini kurdum.

  Seo yüzeysel olarak yeterince bilgim var fakat bu kodlamardan anlamıyorum. temanın ayarları ile Yoasy wordpress seo eklentisinin ayarları çakışıyor olabilir mi?

  Google Web Yöneticisi Araçları > Arama Görünümü > Yapılandrılmış veri
  sayfasında resimdeki hataları almaktayım
  http://imgim.com/2551incif6046580.png

  Yoast eklentisinde yazdığım son 10 yazıda description,tag,etiket işlerini manuel olarak eklemekteyim.

  şu anda google kaynaklı hit’in hiç yok.

  Müsait bir zamanınızda yardımcı olabilir misiniz?

  twitter: https://twitter.com/cemilbilgi
  facebook: https://facebook.com/cblgi
  mail: cemilbilgi27@gmail.com

  iletişim için nereyi uygun görürseniz,
  iyi çalışmalar.

 109. Hocam merhaba
  Google Web Yöneticisi Araçları > Arama Görünümü > Yapılandrılmış veri girdiğimde şu notu alıyorum.

  Sitenizde yapılandırılmış veri bulamadık.
  Yapılandırılmış veriler, Google’ın sitenizdeki içeriği anlamasına yardımcı olur. Bunlar da arama sonuçlarındaki zengin snippet’leri görüntülemek üzere kullanılabilir.

  Bu iyi mi kötü mü ?

 110. Eklenti ayarları ilk başta zor geliyordu, fakat bu makaleden sonra anladım ve uyguladım. Çok teşekkürler

 111. Merhaba,
  Tebrik ederim diye bir ifadenin içerisine her türlü övgüyü sığdırabilmeyi isterdim. Hem açıklamanızın mükemmelliği hem de sabırla her soruya cevap verme çabanız her türlü övgünün üzerinde.
  Çok faydalandım. Bir hususta daha yardım rica edeceğim. Breadcrumbs kodunu single.php ve page.php içerisine eklediğimde sayfalar boş bir sayfa haline geliyor. Kodu nereye ekledimse faydası olmadı. MesoColumn tema kullanıyorum. Benzer sorunlar olmuş sanırım ama çözümü ben algılayamadım.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 112. Merhaba,

  İlgi ve alakanızdan ötürü teşekkür ediyorum. Breadcrumbs kodunu wordpress’in kendi orjinal temalarına eklediğinizde aynı hatayı alıyor musunuz, bunu test edebilirseniz kimi soru işaretlerini ortadan kaldırmış olacağız.

 113. Yeniden merhaba,
  Daha önce olmadı dediğim konu yeniden denemelerle halloldu. Ancak temada kategori dosyası yok. single.php ve page.php dosyalarına ekleyebildim kodu. Sorun teşkil eder mi bilemiyorum. Yeniden teşekkürlerimle.

 114. Merhaba,
  Sık yazmaya başladım size bugünlerde ama kusura bakmayın lütfen.
  .htaccess dosyasını uygulama üzerindeki butonu tıklayarak (save changes to .htaccess) mutlaka güncellemeli miyim sizce? Yoksa bu isteğe bağlı bir durum mu? Aynı soruyu robots.txt için de sormam gerekirdi. Her iki butonu da tıklamam gerekiyor mu?
  Kolaylıklar diliyorum.

 115. Hüseyin bey eski tarihli makalelerimiz Yoast’a göre seo uyumlu değil.
  makaleleririmizde ekleme ve değişiklik yapsak sorun olur mu? tekrar yeni index alacak ve eski indexler sorun yaşarmıyız

 116. Mehmet bey,

  İlla ki sorun olacaktır ama bunu minimum düzeyde etkilenerek atlatabilirsiniz. Link yönlendiriciler var. Eski link bu yeni link bu sen buraya geliyorsan buraya gideceksin gibi atraksiyonlar var. Makaleleriniz çok değilse kullanabilirsiniz. Ben bunu kullandım ve sıkıntı yaşamadım.

  İyi çalışmalar.

 117. merhabalar,
  wp sitemde Yoast seo kullanıyorum. Bütün sayfalarımda 2’şer tane title var. Her ikisi de yoast’tan gelmekte ancak, problemin kaynağını bulamadım. Bunu nasıl düzeltebilirim?

 118. merhaba ben siteme yoast seo 3.0.6 indirdim bunun ayarları sizce nasıl olmalı çoğu sayfalarım çıkmıyo google da yardımcı olursanız sevinirim

 119. Selamlar bir sorum olacak webmaster da sitenizde yapılandırılmış veri bulamadık hatası alıyorum. Bir türlü sorunu gideremedim.Çift dile sahip olan bir site bu fakat Tr kısmı site haritaları indexlenirken Ru kısmı anasayfa hariç hiçbir şekilde indexlenmiyor bir türlü yardımcı olabilirmisiniz acaba bu konuda iyi çalışmalar

 120. Merhaba Hüseyin Bey,

  Benim sizden hem ricam hem sorum olacaktı bende Wordpres sitemde Yoast kullanıyorum siz yazınızda bahsetmişsiniz bir de konu açarken Yoast’ı nasıl kullanırız ondan bahsedeceğim diye. O yazınıza başlama ihtimaliniz var mı? Ben Yoast eklentisinde tamamlanmayan renklere göre gidiyorum ve şuan 3 kırmızı renk kaldı. Bana bu konuda yardım eder misiniz? Sormam gereken konu başlıkları şöyle:

  1.) Odak anahtar kelime, kopyanın ilk paragrafında görünmüyor. İlk fırsatta konunun ne olduğunu netleştirin.

  2.) Bu sayfadaki görseller hedef anahtar kelime için alt etiketine sahip değil.

  3.) Anahtar kelime / cümle bu sayfanın adresinde görünmüyor. Adresi yeniden oluşturmaya karar verirseniz eski adresin 301 yönlendirmesi ile yeni adrese yönlendiğini kontrol edin!

  4.) Alt başlık etiketleri (H2 gibi) kopyada gözükmesin.Odak anahtar kelime kopyada görüntülenemiyor.

  Bu uyarıların 3’ü turuncu 1.si Kırmızı

 121. Merhaba Hilal Hanım,

  Sorularınızın cevabını aşağıdaki adımlar ile çözebilirsiniz.

  4.) Konu başlığınız konunun içinde yer alsın ve bu başlık h2 focus keyword ile olsun.
  2.) Konunuzda en az 1 resim olsun ve bu resmin alt tagına etiket ekleyin. Bu etiket focus keyword ile aynı olsun.
  1.) Burada arkadaş diyor ki; Can sıkıcı bir durum biliyorum ama eğer beni doğrulamak istiyorsan konuya Focus keyword ile başlamak zorundasın. Merhaba arkadaşlar gibi girişleri hiç sevmem demeye getiriyorum.
  3.) Sanırım bu hata url ile focus keyword uyumsuzluğundan kaynaklanıyor.

  Örnek veriyorum.
  Konu başlığı : Merhaba Dünya. Url : merhaba-dunya.html (Doğru)
  Konu başlığı : Merhaba Dünya. Url : hasanim-nasilsin.html (Hatalı)

  Bu şekilde deneyin ve geri dönüşlerinizi tekrar sağlayınız.

  Have a nice day.

 122. Merhabalar. Litespeed ve SSD olan hosting kullanıyorum. Hosting dediğime bakmayın, çoğu kişinin kullandığı VPS’den hızlı. İnanılmaz derece memnunum.

  Fakat Yoast açık olduğunda sunucu yanıt süresi inanılmaz yükseliyor. Yoast’ı kaldırdığımda sanki yerel sunucuda site çalıştırıyormuşum gibi yüksek hızlı. Yoast’ı aktifleştiriyorum hissedilir %50 oranında hız kaybı yaşıyorum. Ne yapmam gerek?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *